Zdolność kredytowa – co to jest?
Zdolność kredytowa jest to analiza kwoty, którą możesz przeznaczyć na daną ratę w banku lub instytucji finansowej. Jest to określenie jaką kwotę kredytobiorca jest w stanie spłacać wraz z odsetkami w ustalonym terminie. Analiza zdolności dzieli się na dwie części – ilościową i jakościową.
O czym przeczytasz w tym artykule?
Zdolność kredytowa poprzez analizę ilościową
Analiza ilościowa jest to analiza sytuacji finansowej kredytobiorcy, w trakcie której sprawdzane będą następujące informacje:
- Ilość miesięcznie uzyskiwanych dochodów.
- Miesięczny koszt utrzymania rodziny w tym opłaty i czynsze.
- Wszystkie zadłużenia zaciągnięte do tej pory takie jak kredyty, zadłużenia na kartach kredytowych i debetowych.

Zdolność kredytowa poprzez analizę jakościową
Analiza jakościowa jest to analiza danych mających wpływ na skłonność klienta do wywiązywania się z zaciąganych zobowiązań. W tym przypadku zostaną sprawdzone następujące informacje:
- wiek
- stan cywilny
- mieszkaniowy
- posiadany majątek
- ilość osób będących na utrzymaniu kredytobiorcy
- wykształcenie
- staż pracy
- wykonywany zawód, zajmowane stanowisko
- źródła dochodu
- miesięczny dochód
- ponoszone miesięczne wydatki
- pełna dostępna historia kredytowa na podstawie BIK, która zapewni bank czy osoba terminowo regulowała wszelkie zobowiązania finansowe.
Dokładną analizę określa jednak bank, dlatego warto dowiedzieć się wcześniej jakie dokumenty będą potrzebne by zweryfikować zdolność kredytową.

Poprawa zdolności kredytowej
Poprawa zdolności kredytowej, czy wiesz, jak przygotować się w perspektywie czasu oraz co jest ważne, aby te zdolność mieć?
Podstawą sukcesu w otrzymaniu zdolności kredytowej jest poprawne uporządkowanie swoich wszystkich finansów. Oznacza to, że należy pozbyć się zadłużeń, takich jak kredyty i pożyczki, ale również zużytych limitów kart debetowych i kredytowych. Jednak nie wszystko może z początku wydawać się proste, dlatego warto ustalić plan działania, na podstawie którego będzie można stopniowo czyścić swoją historię i poprawiać zdolność kredytową.
Plan działania
Plan działania:
- Zacznij od przeliczenia wszystkich swoich miesięcznych dochodów oraz zobowiązań. Bank również weźmie je pod uwagę.
- Wysokość Twoich dochodów, to najważniejszy aspekt przy określaniu zdolności kredytowej. Im wyższe zarobki, tym i szansa na otrzymanie kredytu jest większa. Jeśli dochody są niskie, dobrze pomyśleć o dodatkowym źródle utrzymania lub zmianie pracy na taką, która umożliwi otrzymanie wyższego kredytu.
- To skąd pochodzi dochód jest dla banków bardzo ważne. Umowa o pracę ma duże znaczenie, dlatego lepiej, jeśli będzie ona zawarta na czas nieokreślony.
- Zanim złożysz wniosek, sam możesz sam sprawdzić swoją historię kredytową. Może okazać się, że posiadasz jakieś nieopłacone raty lub inne zaległości, o których nawet nie zdajesz sobie sprawy, a które obniżą Twoją zdolność kredytową. Wystarczy, że zarejestrujesz się w BIKu i internetowo sprawdzisz swoją historię – sprawdź swoją historię TUTAJ.
- Jeśli okaże się, że w BIK istnieją jakieś zadłużenia, najlepiej spłać je jak najszybciej. Jeśli zależy Ci na otrzymaniu wysokiego kredytu najlepiej jest wcześniej spłacić mniejsze zaległe raty, ponieważ zostaną one wtedy oznaczone jako spłacone terminowo. Skutkować to będzie pozytywną historią kredytową i zwiększy szanse na kredyt w przyszłości.
- Jeśli posiadasz kilka różnych kredytów, musisz zdawać sobie sprawę, że lepiej połączyć je w jeden kredyt. Przy wyliczeniu zdolności zmiana ta powoduje dużą różnicę.
- Ważne jest to, aby regularnie na Twoje konto wpływały środki z wynagrodzenia.
- Postaraj się zmniejszyć swoje wydatki jak i stałe koszty w najbliższym czasie o ile to możliwe. Spróbuj przejść w „tryb oszczędzania”.
- Nim złożysz wniosek, sprawdź różne oferty bankowe i wybierz tę, która będzie ciągnęła za sobą najniższe koszty.
- Pamiętaj, że jeśli możesz, zdecyduj się na wkład własny. Im wyższy, tym lepsza zdolność kredytowa.
- Jeśli posiadasz współmałżonka warto złożyć wniosek jako małżeństwo, zwiększy to zdolność kredytową, ponieważ bank jako dochód potraktuje sumę dochodów małżeństwa.
- Gdy współmałżonek posiada negatywną historię w BIK warto podpisać intercyzę. Nie będzie ona miała wpływu na Twoją decyzję kredytową.