Jak zmienić kredyt hipoteczny na stałe oprocentowanie?
Coraz więcej Polaków zastanawia się, jak zmienić wciąż wzrastający kredyt hipoteczny, na kredyt ze stałym oprocentowaniem. Postaramy się wyjaśnić dlaczego warto, i jak to zrobić. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje.
O czym przeczytasz w tym artykule ?
- Jak zmienić kredyt hipoteczny na stałe oprocentowanie?
- Kiedy mamy pewność, że rata kredytu będzie wzrastała?
- Co to są stałe raty oprocentowania, i na jak długo można zagwarantować sobie stałe raty kredytu hipotecznego?
- Czy opłaca się zmiana oprocentowania kredytu hipotecznego na stałe oprocentowanie?
- Co warto wiedzieć planując zmianę oprocentowania kredytu na stałe?
Kiedy mamy pewność, że rata kredytu będzie wzrastała?
Wzrost inflacji zawsze niesie ze sobą wzrost stóp procentowych kredytów hipotecznych. Kredyty te składają się ze stałej marży banku, a także zmiennej stawki WIBOR (która zmienia się co 3-6 miesięcy). Jak łatwo można zauważyć, osoby posiadające zmienne oprocentowanie będą regularnie odczuwały każdą podwyżkę stóp procentowych. Na ratunek jednak przychodzą stałe raty oprocentowania. Mogą one pomóc w tych trudnych czasach ograniczyć wpływ inflacji na koszty kredytu.
Co to są stałe raty oprocentowania, i na jak długo można zagwarantować sobie stałe raty kredytu hipotecznego?
W przeciwieństwie do zmiennych, stałe odsetki kredytu ustalane są przez bank, na podstawie stałej stopy procentowej, która wyliczana jest według wskaźnika określonego przez wybrany bank. Stopa ta może niezmiennie obowiązywać przez okres od 5 do nawet 10 lat. Wszystko oczywiście zależy od rodzaju banku. Najdłużej obowiązujące stałe oprocentowanie posiada obecnie bank BNP Paribas. Trzeba się wtedy jednak liczyć z tym, że dopiero po upływie 10 lat będzie można przejść na oprocentowanie zmienne oparte na obowiązujący wówczas WIBOR, lub kontynuować spłatę w ratach stałych, które oparte już będą o nowe wyliczenia.
Czy opłaca się zmiana oprocentowania kredytu hipotecznego na stałe oprocentowanie?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od rodzaju kredytu hipotecznego, jego długości i wysokości zadłużenia. Ocenić to można zbierając wszystkie informacje i kontaktując się ze specjalistą, który przede wszystkim przeanalizuje wszystkie możliwe scenariusze i oceni, czy taka zmiana będzie odpowiednia do danego rodzaju kredytu. Zasada na pewno jest jedna – Im wcześniej zmieni się rodzaj kredytu na oprocentowanie stałe, tym lepiej.
Jeśli nie jesteś pewny co masz zrobić, chętnie podpowiemy!
Skorzystaj z bezpłatnej analizy umów, i sprawdź, czy zmiana kredytu z oprocentowaniem zmiennym, na kredyt z oprocentowaniem stałym, jest dla Ciebie opłacalna.
Możesz to zrobić za pośrednictwem strony: www.piotrpaczka.com
Co warto wiedzieć planując zmianę oprocentowania kredytu na stałe?
Pamiętaj o najważniejszym – niezależnie czy oprocentowanie kredytu wzrośnie czy spadnie, decydując się na raty stałe, nie będziesz mógł ponownie zmienić rodzaju kredytu na oprocentowanie zmienne wcześniej, niż po zakończeniu wybranego okresu obowiązywania danej stałej stopy procentowej na umowie. Jak bez problemu możesz zmienić kredyt zmienny na stały, tak w drugą stronę nie jest to już takie proste. Oczywiście po zakończeniu okresu stałego kredytu, możesz ponownie zmienić go na oprocentowanie zmienne, opierając się na wówczas określoną stawkę WIBOR.