Prywatna emerytura z gwarancją? czy głodowa emerytura z ZUS?

Prywatna emerytura z gwarancją? czy głodowa emerytura z ZUS?

Prywatna emerytura

Czego pragną osoby na emeryturze? Spokoju? Ciszy? Pieniędzy?

Co by było gdybyśmy dziś powiedzieli Ci, że Twoja emerytura będzie wynosić 30% Twojej wypłaty? Zapewne nieciekawie. A co, jeśli powiemy Ci, że kwota emerytury wyniesie 30% Twojej ostatniej pensji? Jakakolwiek by ona nie była, sam procent nie napawa optymizmem ani spokojem.

Niestety z powodu stale wzrastającej średniej długości życia Polaków, tworzy się problem, którego rozwiązanie może wymagać zdecydowania się na inną opcje emerytalną. Obecna statystyka mówi nam, że na 100 pracujących przypada 40 emerytów, a z biegiem czasu ilość ta będzie wzrastać.
Daje nam to 1,280 zł minimalnej emerytury. Nie oznacza to jednak, że każdy taką otrzymuje. Aż 310 tys. Osób otrzymuje zdecydowanie niższą kwotę, a osoby z emeryturą głodową nie są w stanie kupić za wypłatę nawet przysłowiowych „wacików”.

W 2021 roku najniższa wypłacana emerytura głodowa to 3 grosze! Według ZUS już w 2030 roku średnia emerytura będzie niższa niż połowa pensji, a to jeszcze nie będzie koniec spadku! W 2050 roku emeryci zatem otrzymają emeryturę w wysokości 30% pensji, a co będzie później można się łatwo domyślić – jeszcze gorzej. Zakładając, że ostatnia Twoja wypłata wyniesie 3000 zł, za które bez problemu jesteś w stanie opłacić wszystkie swoje rachunki, otrzymasz wtedy 30% tej kwoty na emeryturze, czyli 900 zł.

Musisz samemu odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dasz radę żyć za taką kwotę? Jeśli nie, dobrym rozwiązaniem może okazać się tzw. Prywatna Emerytura. Za niewielką kwotę odkładaną miesięcznie jesteś w stanie zapewnić sobie godną przyszłość.

Prywatna emerytura to nadzieja na lepszą przyszłość

Prywatna emerytura zyskuje na popularności. 

Prywatna emerytura to obecnie najbezpieczniejsza forma oszczędzania, dająca szansę by w przyszłości nie zmieniać swoich przyzwyczajeń. Regularne oszczędzanie niskich kwot może podwoić ich wartość, która w przyszłości zostanie wypłacona w formie prywatnej emerytury. Im wyższa kwota, tym oczywiście wypłata będzie wyższa. Formy wypłaty również są zależne od Twojego wyboru. Oczywistym jest, że jest to inwestycja na przyszłość, ale nie tylko. Opłacając składkę otrzymujesz dodatkowo ubezpieczenie na życie w wysokości sumy wszystkich składek. Jeśli cała kwota wpłacona na życie wyniesie 100 000 tys zł, na tyle właśnie będziesz ubezpieczony od początku aż do końca trwania umowy. Minimalna wartość składki to 165 zł miesięcznie, a maksymalna 3333 zł.

Gdy niepewność i strach przed zdarzeniami losowymi powoduje, że nie wiesz czy w przyszłości nie będziesz mógł opłacać składek jest i na to rozwiązanie. W takiej sytuacji można ubezpieczyć umowę, dzięki czemu w wyniku zdarzeń losowych nie będziesz musiał opłacać składek. Po zakończeniu umowy wszystkie wpłacone środki wrócą wraz z wszystkimi zyskami do Ciebie. 

Zdarzą się czasem sytuacje, które zmuszają na zerwanie umowy. Najczęstszym powodem są problemy finansowe, na które nie byliśmy przygotowani. W takiej sytuacji oczywiście zerwanie umowy jest możliwe, jednak zasady wypłaty wpłaconych już środków się wtedy zmieniają. Przed podpisaniem umowy o prywatną emeryturę poznasz zasady wypłaty środków przez upłynięciem wymaganego okresu emerytalnego.

Prywatne programy emerytalne zyskują na popularności ze względu na dodatkowe korzyści.

Co zyskujesz dodatkowo oprócz oszczędności? 

Decydując się na prywatną emeryturę masz pewność, że nie stracisz swoich pieniędzy. Wraz z prywatną emeryturą otrzymujesz ubezpieczenie na życie w wysokości sumy wpłaconych składek.

Dodatkowym atutem w proponowanym programie emerytalnym jest brak podatku od zysku. Zrozumiałe jest, że nikt nie chce oddawać swoich ciężko zarobionych pieniędzy. Dzięki tej opcji cała kwota wpłacona na prywatną emeryturę zostanie później wypłacona i jest bezpieczna. Umowa podpisywana jest na czas określony w zależności od Twoich potrzeb. Możesz oszczędzać do wieku emerytalnego, lub nawet do osiągnięcia 75 lat. Składkę można obniżyć po 2 latach trwania umowy, a co roku można ją podwyższyć. W wyjątkowych sytuacjach, które stawia nam na drodze życie, po upływie 2 lat od podpisania umowy, składkę można zawiesić dwukrotnie na okres 12 miesięcy.

Przykład kalkulacji prywatnej emerytury. 

Kwota, jaką uda Ci się oszczędzić przez lata oszczędzania zależy głownie od tego, kiedy zaczniesz oszczędzać. Ważne jest również na jak wysoką składkę będziesz w stanie się zdecydować.
Zakładając jednak, że składka ma być jak najniższa przedstawimy Ci wstępną kalkulację emerytury na przykładzie osoby w wieku 30 i 40 lat.

Kobieta w wieku 30 lat będzie wpłacać nieprzerwanie miesięczną składkę w wysokości 165 zł, w rezultacie uda jej się odłożyć aż 63 900 zł do emerytury w wieku 65 lat. Te 63 900 zł będą także kwotą ubezpieczenia na życie, które otrzyma od razu po podpisaniu umowy.
Oczywiście kwota ta to tylko część tego, co zostanie wypłacone po 65 roku życia. Kwota wypłacona z indeksacją wyniesie nawet aż 193 000 zł. Jest to więcej niż dwukrotność wpłaconej kwoty, a wszystko dlatego, że zaczęła oszczędzać wcześniej.

Mężczyzna który zacznie oszczędzać w wieku 40 lat a skończy w wieku 67 lat, będzie to już różnica 8 lat oszczędzania. W takim przypadku mężczyzna płacąc regularnie 165 zł zaoszczędzi 53 400 zł, które również będą kwotą ubezpieczenia na życie. Jednak wypłata jaką otrzyma będzie znacznie niższa w stosunku do wpłaconych składek i będzie wynosić 103 000 zł. W tym przypadku kwota przelewu który mężczyzna otrzyma w wieku 67 lat nie będzie nawet dwukrotnością wpłaty, ale wciąż będzie to o 49 600 zł więcej, niż wpłacona kwota. Dlatego tak ważne jest to by zacząć oszczędzać jak najszybciej.

Kalkulator

Skorzystaj z kalkulatora prywatnej emerytury by sprawdzić ile Ty możesz zaoszczędzić.

KALKULATOR PRYWATNEJ EMERYTURY

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, są one przechowywane na Twoim urządzeniu i umożliwiają poprawne funkcjonowanie witryny. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookies na Twoim urządzeniu.