Rynek nieruchomości w czasach pandemii COVID-19!
Negatywne skutki COVID-19 przekładają się na funkcjonowanie całej gospodarki, a co za tym idzie, również na rynek nieruchomości. Przeprowadzone badania wskazują, że ponad 70% pośredników zanotowało wyraźny spadek zainteresowania kupnem nieruchomości, co przejawia się znacznie mniejszą liczbą telefonów od klientów, prezentacji lokali i dokonywanych transakcji (szacunkowo o 50%). Jedynie co trzeci agent nie dostrzega pogorszenia sytuacji na rynku.
O czym przeczytasz w tym artykule ?
Przebieg transakcji
Przejawiająca znaczą dynamikę sytuacja epidemiologiczna najczęściej nie znajduje przełożenia na terminowość transakcji zakupu przeprowadzanych na rynku nieruchomości.
Ponad 60% jest realizowanych zgodnie z planem. Agencje oraz sprzedawcy indywidualni podobnie jak wszystkie instytucje w kraju, zapewniają maksymalne bezpieczeństwo swoim klientom, minimalizując ryzyko zarażenia (m.in. ograniczanie kontaktu z klientami – wprowadzanie pracy zdalnej, stosowanie środków ochrony osobistej). Spadek liczby transakcji dotyczy przede wszystkim rynku wtórnego, co wynika z częściowego przeniesienia procesu sprzedaży do internetu. W ofercie pojawiły się wirtualne spacery oraz zawieranie umów przedwstępnych i rezerwacyjnych online. Utrudnienia pojawiały się przede wszystkim na etapie finalizacji transakcji i wiązały się z ograniczonym dostępem do notariuszy. Warto przygotować się w maksymalnym wymiarze, aby unikać wielokrotnego korzystania z tej samej usługi przez nieuwagę.
Rynek nieruchomości z brakiem obniżek
Wbrew niektórym prognozom z początku pandemii, nie należy oczekiwać w najbliższym czasie istotnych obniżek cen nieruchomości.
Firmy budowlane raczej nie obniżają swoich oczekiwań cenowych. Skupiają się co najwyższej na oferowaniu bonusów, raczej o charakterze marketingowym, niż niosących realne korzyści. Obniżki cen mają miejsce jedynie po stronie niektórych deweloperów i są podyktowane potrzebą utrzymania płynności finansowej. Z większych obniżek mogą skorzystać klienci płacący gotówką pod warunkiem skutecznych negocjacji.

Wpływ pandemii na rynek nieruchomości w Polsce – wnioski
Zaprezentowane fakty skłaniają do wniosku ze pandemia COVID-19 przekłada się na zmianę dotychczasowych zachowań konsumenckich, jednak ceny nieruchomości pozostaną na poziomie z początku roku 2020.
Można dostrzec istotny spadek zainteresowania zakupem nieruchomości, jednak zaplanowane już transakcje przebiegają planowo. Firmy z branży przestrzegają wszelkich wymogów bezpieczeństwa. Można prognozować, że na rynek wrócą lokale zakupione przed epidemią w celach inwestycyjnych pod najem krótkoterminowy. Eksperci nie sugerują jednak przekładania decyzji o zakupie nieruchomości, gdyż nie należy się spodziewać znacznych przecen.