Jak zrobić dobre zdjęcia nieruchomości?

Jak zrobić dobre zdjęcia nieruchomości?

Zdjęcia nieruchomości to wizytówka Twojego ogłoszenia nieruchomości. Powinieneś wiedzieć, że oglądanie zdjęć to pierwsza forma kontaktu potencjalnego nabywcy z Twoją ofertą mieszkania lub domu. Dobre zdjęcia mieszkania sprawią, że osoba planująca zakup lub wynajem chętniej przeczyta opis i skontaktuje się dopytując o szczegóły. Profesjonale zdjęcia są zatem tym elementem oferty, którego pod żadnym pozorem nie można bagatelizować. Na rynku jest dostępnych wiele nieruchomości zbliżonych pod względem wielkości, standardu, lokalizacji czy ceny. To zdjęcia i cena sprawiają, że osoba szukająca nieruchomości postanawia zatrzymać się przy konkretnej ofercie. 

Badania rynku nieruchomości wskazują, że ogłoszenie mieszkania lub domu ze zdjęciami dobrej jakości sprzedają się szybciej o 50%. Oprócz tego 39% nieruchomości sprzedawana jest bliżej ceny wyjściowej. A więc dobre zdjęcia są zawsze atutem o niezwykle wysokiej skuteczności marketingowej w promowaniu oferty.

Jak przygotować się do zdjęć mieszkania lub innej nieruchomości?

Przygotowanie do zdjęć powinno się zaczynać od gruntownych porządków – odkurzania i ścierania kurzy. Następnie trzeba zrobić wszystko, żeby fotografowane pomieszczenia uczynić możliwie przestronnymi.  Wszystko co osobiste i co ,,zagraca” pomieszczenia (kartony, pamiątki rodzinne, zdjęcia) powinno zostać zatem usunięte. Sprzedając domy powinniśmy jeszcze pamiętać o zaprowadzeniu ładu w jego otoczeniu.  

Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystko zostało przygotowane jak należy, możesz rozważyć współpracę ze specjalistą w dziedzinie Home Stagingu. Dzięki poradzie lub pełnej usłudze Home Stagera twoje mieszkanie może zyskać nowe życie pośród ofert na portalach ogłoszeniowych.

Przy wykonywaniu zdjęć nieruchomośc,i a zwłaszcza wnętrz, dobrze jest pokazać wnętrze jasne dlatego też warto włączyć dostępne źródła światła, którymi dysponujemy (lampy, kinkiety oraz światła LED) lub po prostu wykorzystać maksymalnie okna.

Dodatki towarzyszące zdjęciom wnętrz

Nie chodzi o ilość dodatków we wnętrzu, a o jakość. Należy usunąć przedmioty, które sprawiają wrażenie że są zbędne, być może są stare i zniszczone, dotyczy to także przedmiotów osobistych. Zbędne rzeczy można przenosić z pomieszczenia do pomieszczenia na czas wykonywania zdjęć. Na estetykę wnętrz doskonale wpływają rośliny ozdobne, kwiaty doniczkowe na pustych parapetach, atrakcyjne oprawy introligatorskie w biblioteczce, czasopisma na ławach i szafkach nocnych, estetycznie pościelone łóżka, kanapy i sofy,  dekoracyjne poduszki i narzuty w salonie oraz w sypialni.  W łazience  mogą wisieć lub leżeć nowe i ładne, poskładane lub pozwijane w rulony ręczniki.

Dobre światło przy robieniu dobrych zdjęć mieszkań i nieruchomości

Każdy fotograf wie, że kluczem do wykonania dobrych zdjęć jest odpowiednie oświetlenie. To ono nadaje fotografiom odpowiedni klimat i charakter. Trzeba zatem wybrać odpowiednią porę dnia (poranek lub popołudnie), gdyż intensywne światło uniemożliwia optymalne doświetlenie. Pomocne w robieniu dobrych fotografii może być również wykorzystanie sztucznego światła, oprócz którego możesz na przykład w łazience zapalić świece dodając intymnego charakteru lub wymienić żarówki w kuchni na mocniejsze aby zaznaczyć tym samym jak ważne jest dobre oświetlenie w strefie roboczej.

Kompozycja i kadrowanie fotografii nieruchomości

Jeśli jesteś pewny, że światło stworzy odpowiedni klimat, należy przemyśleć odpowiednie kadrowanie i kompozycję zdjęć.Najlepsze są fotografie wnętrz wykonywane z perspektywy wzroku osoby siedzącej patrzącej na wprost, aby zachować linie pionowe. Pozwala to znacznie lepiej oddać układ przestrzeni.Należy podjąć decyzję, co chcemy wyeksponować, co dobrze komponowałoby się na pierwszym planie, a co niekoniecznie powinno dominować w kadrze.Należy unikać, dość powszechnego, amatorskiego błędu, czyli przeładowania kadru widokiem sufitu, podłogi czy ścian. Nie należy też skupiać się na detalach, które powinny stanowić co najwyżej uzupełnienia kadru. Dobrze zobaczyć jak wyglądają profesjonalne zdjęcia w prasie branżowej i tam szukać inspiracji lub skorzystać ze wsparcia w wykonaniu i przygotowaniu zdjęć do oferty.

dobre zdjęcia nieruchomości

Wymagania i ustawienia sprzętu do robienia dobrych zdjęć wnętrz i nieruchomości

Ciekawe, przemyślane zdjęcie w przygotowanym wnętrzu można zrobić nawet smartfonem. Jednak sekret prawdziwie profesjonalnego zdjęcia tkwi w szczegółach. Do zdjęć nieruchomości dobrze jest pomyśleć o stabilnym statywie, który pozwala uniknąć wszelkich poruszeń wywołujących efekt rozmycia, jak również daje możliwość uzyskania na zdjęciu efektu idealnie pionowych ścian.W przypadku fotografii wnętrz najlepiej sprawdza się szerokokątny obiektyw. Umożliwia on skadrowanie większej przestrzeni. Należy stanowczo unikać obiektywów typu „rybie oko”, które wprawdzie mogą się wydawać efektowne, ale dają efekt półokrągłych i zakrzywionych ścian. Jeśli dysponujemy możliwością ustawienia czułości bądź określenia wartości ISO, to najwłaściwsze jest ustawienie jej poniżej 400.

Jeśli oferujesz bardziej przestrzenny lokal, możesz również pomyśleć o fotografii panoramicznej i wirtualnym spacerze. W przypadku nieruchomości na popularności zyskują zdjęcia z lotu ptaka wykonane z drona.

Cena zdjęć nieruchomości wykonanych przez profesjonalistę

Powinieneś zdawać sobie sprawę, że robienie dobrych fotografii to dziedzina sztuki, a dobrzy fotograficy dysponują lepszym sprzętem, większym doświadczeniem i wiedzą o wiele szerszą niż my, a nawet ich koledzy po fachu.Koszt profesjonalnej sesji zaczyna się od kilkuset złotych, ale biorąc pod uwagę wartość mieszkania i to ile możesz zyskać na wyeksponowaniu atutów swojej nieruchomości, to nie jest on duży. Dzięki tej inwestycji masz pewność, że Twoja oferta będzie się wyróżniała na tle konkurencji.

Ile zdjęć w ofercie mieszkania, domu lub nieruchomości

Profesjonalne oferta sprzedaży nieruchomości powinna zawierać od 8 do 20 zdjęć, jednak większość portali z ogłoszeniami przyjmuje maksymalnie 12 zdjęć.Wynika to z warunków poszczególnych serwisów. Dobrze jest wstawić maksymalną liczbę zdjęć, o ile oczywiście są wysokiej jakości i odpowiednio eksponują atuty.Jeśli liczba dobrych zdjęć nie jest wystarczająca, to lepiej nie wstawiać ich ,,na siłę”.

W ofercie powinny znaleźć się fotografie wszystkich pomieszczeń, korytarza i ewentualnie zdjęcie budynku z zewnątrz, jeśli okolica również poprawia wizerunek oferty.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, są one przechowywane na Twoim urządzeniu i umożliwiają poprawne funkcjonowanie witryny. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookies na Twoim urządzeniu.