Przyjmowanie uchodźców do Polski z Ukrainy

Przyjmowanie uchodźców do Polski z Ukrainy

Jak wygląda przyjmowanie uchodźców do Polski z Ukrainy? Jest wiele sposobów ogłaszania się jako osoba, która udostępnia swoje lokum. Można to zrobić poprzez liczne fora takie jak Facebook, czy strony internetowe. Powstał także oficjalny portal, gdzie każdy może zgłosić chęć swojej pomocy: TUTAJ.

Przyjąłem uchodźcę do Polski z Ukrainy… co dalej?

uchodźcy z ukrainy

Jeśli zdecydowaliśmy się przyjąć uchodźców pod swój dach w Polsce, musimy zdawać sobie sprawę, że zdarzenie powinno się zgłosić w urzędzie miasta lub gminy. Tam należy dopełnić wszelkich formalności oraz poinformować o ilości przyjmowanych osób i czasie pobytu. 

Ważne jest by zapewnić im minimum prywatności oraz odpowiednie warunki mieszkalne, takie jak dostęp do kuchni czy łazienki. Udostępniając cały dom czy mieszkanie, zwykle nie będzie z tym problemu. Jednak dużo osób decyduje się udostępnić pokój w swoim domu lub mieszkaniu.

Warto mieć wtedy na uwadze, że nowi współlokatorzy to jednak uchodźcy, którzy przeżyli traumę i mogą mieć problemy, z którymi sami nie damy sobie rady. Oznacza to, że prócz mieszkania będą potrzebować pomocy psychologa bądź psychiatry, ale też spokoju i miłej atmosfery w domu. 

Upewnij się, czy możesz to wszystko im zapewnić, nim podejmiesz poważne kroki.

Pamiętaj, że większość obywateli Ukrainy nie zna języka polskiego, dlatego komunikacja może być znacznie utrudniona. 

Zabezpieczenia i pomoc dla Ukrainy

Darmowe OC pojazdu dla Ukraińców na 30 dni

W związku z trudną sytuacją spowodowaną wojną na Ukrainie, wiele Towarzystw Ubezpieczeniowych na terenie Polski pragnie wspomóc każdego obywatela Ukrainy. Przypominamy, że tego rodzaju polisa jest obowiązkowa dla każdego, kto porusza się na terenie UE autem zarejestrowanym na Ukrainie.

W ramach pomocy udzielane są 30-dniowe, BEZKOSZTOWE, OC komunikacyjne. 

Uzyskać je można BEZPŁATNIE TUTAJ

OC w życiu prywatnym dla Ukraińców

Tysiące Polaków okazało serce uchodźcom z Ukrainy przyjmując ich do swoich domów. W takich sytuacjach trudno by pierwsza myśl dotyczyła ubezpieczenia OC. Jednak tego rodzaju ubezpieczenie powinno się posiadać dla własnego bezpieczeństwa, gdy decydujemy się na pomoc. Mimo wszystko nie znamy ludzi, których decydujemy się przyjąć. Może się zdarzyć, że przez nieuwagę dziecko czy jego matka coś zepsuje, albo zaleje mieszkanie/dom. Wtedy może okazać się, że polisa nie będzie obowiązywała, o ile wystarczająco wcześnie nie dopiszemy do niej nowego współlokatora.

Darmowy Assistance Medyczny

Posiadasz polisę ubezpieczenia domu lub mieszkania? Czy wiesz, że w takiej polisie znajduje się również darmowa pomoc Assistance medycznego?  

Oczywiście zakres różni się w zależności od Towarzystwa Ubezpieczeniowego i może zawierać jedynie teleporady lekarzy, ale i wizyty domowe. Jeśli posiadasz już takie ubezpieczenie, ale nie wiesz, czy zawiera tego rodzaju porady, zapytaj swojego ubezpieczyciela.

Jeśli jednak chcesz się dowiedzieć jak zapewnić tego rodzaju Assistance medyczny dla uchodźcy, skontaktuj się z naszymi ekspertami, którzy chętnie udzielą Ci darmowych porad. 

Bezpłatna pomoc medyczna

Bezpłatną pomoc medyczną można otrzymać w punktach recepcyjnych. 

Zostanie ona udzielona każdemu obywatelowi Ukrainy, który przyjedzie do Polski z powodu wojny. Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) poinformował, że świadczenia będą udzielane we wszystkich placówkach posiadającym kontrakty z NFZ, na takich samych zasadach zarówno dla Polaków jak i Ukraińców. 

Pomoc uchodźcom zagwarantowała także Grupa LUX MED posiadająca dużo placówek medycznych na terenie Polski. W celu uzyskania informacji

Prywatna opieka medyczna – jak może pomóc?

W związku z tym, że przyjmowanie do placówek państwowych odbywa się na tych samych warunkach zarówno dla Polaków jak i obywateli Ukrainy, jest duża szansa, że dostęp do niektórych lekarzy, lub na niektóre badania może być opóźniony. Problem z terminami w Polsce istniał już od początku pandemii Covid, więc również teraz można się spodziewać takich problemów. 

W sytuacji, gdy potrzebna jest długoterminowa opieka lekarzy i jak najszybszy dostęp do badań, opcja wykupu prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego może okazać się wybawieniem. Wszystko dlatego, że w Polsce dość popularne jest prywatne ubezpieczenie w związku z długimi terminami oczekiwania na badania diagnostyczne lub do lekarzy specjalistów. Prywatna opieka daje możliwość skorzystania z 2500 placówek na terenie całej Polski.

Opieka psychologiczna dla obywateli Ukrainy

Przyjmowanie uchodźców do Polski z Ukrainy
Polska pomaga obywatelom Ukrainy również z zakresu psychologii.

Przedstawiamy placówki, które udzielą pomocy psychologicznej każdemu obywatelowi Ukrainy, który musiał opuścić swój kraj z powodu wojny:

Dedykowany telefon zaufania w Centrum Medycznym Damiana, oferujący wsparcie psychologiczne w językach ukraińskim, polskim, rosyjskim i angielskim.

  • Infolinia działa pod numerem 22 566 22 27 w godzinach od 8:00 do 20:00 7 dni w tygodniu.
  • Darmowe Dziecięce Telefonie Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 dyżuruje również psycholog biegle posługujący się językiem ukraińskim oraz rosyjskim. 
  • Polskie Forum Migracyjne uruchomiło bezpłatny telefon kryzysowy. Pomoc udzielana jest w języku ukraińskim i rosyjskim pod numerem 669 981 038. Telefon działa w poniedziałki od 16:00 do 20:00, w środy od 10:00 do 14:00 i w piątki od 14:00 do 18:00.
  • Fundacja Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej EAZEM. 

Kontakt, telefon zaufania – 733 563 311 (10:00-18:00), twojpsycholog2@gmail.com
Czat na stronie – https://razem-fundacja.org/

  • Warszawki Ośrodek Interwencji Kryzysowej, pomagający w kryzysach i trudnych sytuacjach życiowych. Telefon 22 837 55 59/535430902. Dział Interwencji Kryzysowej – 22 855 44 32 | 514 202 619
  • Centrum Zdrowia i Psychoterapii. Centrum udziela darmowego wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego osobom pochodzącym z Ukrainy. 

www.centrum-psych.com.pl
FB – www.facebook.com/CentrumZdrowiaIPsychoterapii
Kontakt:
Telefon – 22 885 00 00
Mailowy – lwowska@centrum-psych.com.pl,
ogrodowa@centrum-psych.com.pl
wilanowska@centrum-psych.com.pl

  • Fundacja Ocalenie
    Osoby potrzebujące pomocy psychologicznej mogą się zgłaszać do Fundacji.
    Mail: cpc@cpc.org.pl
  • Polskie Forum Migracyjne
    Bezpłatny telefon kryzysowy ze wsparciem psychologicznym w języku ukraińskim i rosyjskim.
    Telefon: +48 669 981 038
    Również przez Whatsapp jak i Viber
    Działa: pon. 16-20, śr. 10-14, pt. 14-18

Ilość placówek z dnia na dzień wzrasta. 

Finansowa pomoc dla uchodźców z Ukrainy

500+

Jeśli obywatel Ukrainy wyjechał i ma zamiar zostać w Polsce, ma prawo do legalnego pobytu na jej terenie przez okres 18 miesięcy. Pamiętać trzeba jednak, że uchodźcy muszą zarejestrować się w ciągu 60 dni od wjazdu – jeśli nie zrobili tego podczas kontroli granicznej. 

Świadczenie wychowawcze Rodzina 500+ mogą otrzymać obywatele Ukrainy, którzy zamieszkują na stałe w Polsce. Do otrzymania tego świadczenia wymagany jednak będzie dokument potwierdzający legalność pobytu w Polsce. Świadczenie wychowawcze rodzic może otrzymać na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 roku. 

Gdy jesteś obywatelem Ukrainy, ale nie posiadasz karty pobytu z adnotacją dotyczącą dostępu do rynku pracy, ubieganie się o 500+ będzie możliwe dopiero po wprowadzeniu odpowiednich przepisów prawa. Warto na bieżąco sprawdzać informacje na stornie internetowej ZUS. 

1200+

Nowe zasady mają wprowadzić możliwość uzyskania 1200 zł (40 zł za dzień) dlatego by pomoc każdemu uchodźcy. Ma to pomóc właścicielowi mieszkania/domu jako dodatek na wyżywanie, czy czynsz, jeśli zdecyduje się na utrzymywanie uchodźców.

Dokładne zasady nie są jeszcze znane, ale w najbliższych dniach sytuacja powinna stać się bardziej klarowna.  

Pomoc prawna

W Polsce możliwa jest nieodpłatna pomoc prawna, po to by mogli korzystać z niej obcokrajowcy. Istnieje powyżej 1500 punktów, gdzie nieodpłatnie otrzymać można tego rodzaju usługi. W wielu punktach można porozumieć się w języku ukraińskim i angielskim. 

Z pomocy prawnej można skorzystać osobiście albo zdalnie.

Lista aktualnych placówek dostępna jest na: https://www.gov.pl

Niesienie pomocy dla zwierząt z Ukrainy

Przyjmowanie uchodźców do Polski z Ukrainy

Zwierzętom można pomóc na wiele sposobów. 

  • Można zorganizować zbiórki różnych produktów: karmy, kojców, transporterów etc.
  • Jeśli jesteś weterynarzem lub pracujesz w branży zoologicznej, możesz pomóc na swój sposób, korzystając ze swoich zdolności lub możliwości
  • Można zorganizować transport
  • Skorzystać z pomocy różnych fundacji, które zgodziły się pomóc zwierzętom z Ukrainy. 
  • Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami oddział w Bytomiu;
  • AMI – Fundacja Pomocy Zwierzętom;
  • Fundacja S.O.S. dla Zwierząt z Chorzowa;
  • Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt;
  • Fundacja Centaurus;
  • Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami;
  • Fundacje: Benek, Pegasus, Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt VIVA!, Fundacja Niechciane i Zapomniane;
  • Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt „Nadzieja” z Przemyśla;
  • Fundacja dla Szczeniąt Judyta.

Darmowy dostęp do kin dla dzieci

Darmowe seanse w kinie dla dzieci z Ukrainy

Niektóre kina zdecydowały się wspomóc obywateli Ukrainy, dlatego zorganizowały darmowe seanse dla dzieci wyświetlane w języku ukraińskim.

Do tych kin należą kina alternatywne, ale też większe kina, w tym MULTIKINO i HELIOS, które posiadają placówki na terenie całej Polski.

Przyjmowanie dzieci uchodźców do szkoły

Szkoły dla dzieci z Ukrainy

Przyjmowanie uchodźców z Ukrainy wiąże się z dużym wzrostem ilości dzieci na terenie Polski. Dlatego wiele szkół zdecydowało się bez problemu przyjmować dzieci uchodźców. Polski Rząd na swojej stronie zamieszcza na bierząco wszystkie informacje dotyczące wciąż zmieniającej się sytuacji z przyjmowaniem dzieci do szkół.

Przydatne telefony i adresy mailowe 

  • Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy

mail: ukraina-szkola@mein.gov.pl, tel. 22 3474708

  • Informacja dla studentów i naukowców przyjeżdżających z Ukrainy, 

mail: ukraina-studia@mein.gov.pl, tel. 22 5292662

TUTAJ AKTUALNE INFORMACJE DOTYCZĄCE SZKÓŁ, PRZEDSZKÓL I STUDENTÓW

Zajęcia dodatkowe w domach kultury za darmo

W każdym mieście, gdzie znajdują się instytucje kultury i sportu warto dowiedzieć się, czy nie ma prowadzonych darmowych zajęć dla dzieci z Ukrainy. Większość Pałaców Kultury w większych miastach organizuje takie zajęcia za darmo.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, są one przechowywane na Twoim urządzeniu i umożliwiają poprawne funkcjonowanie witryny. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookies na Twoim urządzeniu.