Bon mieszkaniowy

Bon mieszkaniowy – Nowy Ład 

Bon mieszkaniowy jest niewątpliwie częścią programu Polskiego Ładu. Na bony mieszkaniowe trzeba będzie poczekać, pomimo wcześniejszych zapewnień, że wystartują z początkiem 2023 roku. Przyjrzyjmy się jakie należy spełniać warunki oraz o jaką kwotę będziemy mogli się ubiegać.

Bon mieszkaniowy kredyt hipoteczny
Bon mieszkaniowy – czym jest?

Bon mieszkaniowy – czym jest?

Bony mieszkaniowe przeznaczone są dla osób borykających się ze sfinansowaniem zakupu mieszkania lub domu. Za projekty i ich realizację odpowiada Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Będą one stanowić bezzwrotną dotację na cele mieszkaniowe dla Polaków. Dotyczyć to będzie zarówno zakupu gotowego już mieszkania czy domu, ale także na wybudowanie go od zera.

Co istotne, tym razem program nie jest kierowany jedynie dla rodzin wielodzietnych, ale dotyczy również par i singli bez dzieci.

Oczywiście preferowanymi odbiorcami wciąż będą rodziny z dziećmi. Kwota dofinansowania będzie zależna od ilości osób w gospodarstwie domowym, co oznacza, że wartość bonu będzie wahała się pomiędzy 5 a 145 tys. zł. 

Bon mieszkaniowy kredyt hipoteczny
Rodzinny bon mieszkaniowy

Rodzinny bon mieszkaniowy

Bon rodzinny na mieszkanie przeznaczony jest w szczególności dla rodzin posiadających co najmniej 3 dzieci lub 1 osobę niepełnosprawną w gospodarstwie domowym.

Rodzinne bony mieszkaniowe można wykorzystać na uczestnictwo w TBS i SIM jako wkład w zakup mieszkań i domów oraz budowę domów jednorodzinnych. Bony mieszkaniowe dla rodzin wahają się od 55 000 zł do 145 000 zł. Wpływ na wzrost zależy od liczby dzieci, tego, czy rodzina ma własne mieszkanie lub dom oraz od wielkości nieruchomości. Jeżeli rodzina posiadając trójkę dzieci nie kwalifikuje się do zakupu kolejnego mieszkania lub powierzchnia działki nie przekracza 65 m2, wartość bonu rodzinnego wynosić będzie 100 000 zł. Kwota wzrasta o kolejne 15 000 zł na każde następne dziecko. Jeżeli rodzina ubiegająca się o bon posiada własną nieruchomość, a jej powierzchnia przekroczy 65 m2, wartość rodzinnego bonu mieszkaniowego wyniesie nie więcej niż 55 000zł. W tym przypadku również wartość bonu wzrasta o 15 000zł na każde kolejne dziecko.

Bon czy kredyt hipoteczny bez wkładu własnego 

Polski Ład wprowadza program, który pozwoli na kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Oznacza to że Państwo zagwarantuje kwotę w wysokości 100 tys zł finansując wkład własny. Oczywiście pozostałą część zaciągniętego kredytu będzie trzeba spłacić samodzielnie. Gdy jednak w rodzinie urodzi się kolejne dziecko, część kredytu Państwo może wziąć na siebie. 

Natomiast bon mieszkaniowy to bezzwrotna pomoc finansowa bez konieczności brania kredytu hipotecznego. Co ważne, jednak nie zawsze możemy go przeznaczyć na różne cele mieszkaniowe, ponieważ wszystko zależy od ilości osób w gospodarstwie domowym.

Bon mieszkaniowy kredyt hipoteczny
Bon mieszkaniowy a kredyt hipoteczny

Społeczny bon na mieszkanie

Ten bon skierowany jest do osób, które już zaciągnęły kredyt z gwarancją bankową bez wkładu własnego. Środki z kredytu hipotecznego można przeznaczyć zarówno na budowę domu jak i jego zakup, oraz zakup mieszkania.  Kwoty jakie ubiegające się o niego osoby mogą otrzymać oscylują pomiędzy 20 000 a 60 000 tys. zł. Bon ten przysługuje po urodzeniu drugiego i każdego kolejnego dziecka. Kwota oczywiście zależna jest od ilości dzieci. Osoby zainteresowane tym bonem muszą pamiętać, że dotyczy on jedynie tych osób, które nie posiadają żadnych innych nieruchomości.

Od kiedy bon będzie dostępny? 

Program miał wystartować się z dniem 1 stycznia 2023 i trwać do 2030 roku. Do tej pory jednak nie ogłoszono jeszcze dokładnego terminu rozpoczęcia składania wniosków.

Wiadomo już, że program powinien wystartować z początkiem tego roku. Jednak nie do końca jest pewne, ponieważ do tej pory nie ma stosownej ustawy mówiącej o tym, by miał zostać wprowadzony. 

Bon – Nowy Ład. W jaki sposób będzie go można zrealizować?  

Oczywistym jest, że bonu nie będzie można wymienić na gotówkę. Bony zrealizują instytucje finansowe udzielające kredytów. Otrzymane środki Państwo przekaże bezpośrednio do deweloperów. Dany bank będzie musiał przekazać wartości bonu na wskazane konto bankowe. Gdy otrzymasz kredyt hipoteczny, pieniądze trafią do banku. 

Potrzebujesz wsparcia finansowego i pośrednictwa kredytowego na zakup własnego mieszkania lub domu? Doradca Kredytowy chętnie Ci pomoże, bezpłatnie porówna kredyty hipoteczne.

OBLICZ KREDYT

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, są one przechowywane na Twoim urządzeniu i umożliwiają poprawne funkcjonowanie witryny. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookies na Twoim urządzeniu.