Kupno nieruchomości w Bułgarii

Kupno nieruchomości w Bułgarii – Potrzebne informacje

Bułgaria dzięki swojemu położeniu w południowo-wschodniej części Europy stała się idealnym miejscem pod inwestycje. Ze względu na idealne położenie geograficzne z roku na rok przyciąga do siebie coraz większe rzesze inwestorów decydujących się na kupno nieruchomości w Bułgarii. Podróżni decydują się na ten kierunek wakacyjny z powodu przyjemnego klimatu oraz różnorodności terenu. Można tu podziwiać czarnomorskie piaszczyste plaże, jak i zdobywać szczyty gór podziwiając przy tym bogatą roślinność. Nie brakuje też zabytków oraz oryginalnej kuchni. 

Zdajemy sobie sprawę, że prawdopodobnie wiesz, jak wiele do zaoferowania ma Bułgaria. Problem zapewne pojawia się, gdy na myśl przychodzi pytanie „Jakie będą koszty kupna nieruchomości w Bułgarii?” lub „Jak wygląda proces zakupu nieruchomości w tym kraju?”.  

Nie martw się. Mamy dla ciebie dobrą informację! Wszystko to jest prostsze niż może ci się wydawać. 

Znamy odpowiedzi na te i inne pytania. W tym artykule postaramy się przybliżyć ci cały proces zakupu nieruchomości. Przekażemy ci niezbędne informacje od kosztów zakupu czy utrzymania nieruchomości, po wszelkie wymogi, które trzeba spełnić, by wyjechać do Bułgarii w celu sfinalizowania transakcji. Na sam koniec dla jeszcze większej zachęty uzyskasz również informacje na temat klimatu i pogody panującej w tym kraju w ciągu roku. 

Dlaczego Polacy interesują się nieruchomościami w Bułgarii i jak wyglada proces zakupu?

Morze Czarne, Bułgaria, kupno nieruchomości w Bułgarii

O CZYM WARTO WIEDZIEĆ PRZED INWESTYCJĄ?

Nie od dziś wiadomo, że zakup nieruchomości zawsze będzie dobrą inwestycją. Nie przeszkodzą temu ani kryzysy gospodarcze, ani rosnąca inflacja. W dobie pandemii ceny nieruchomości i popyt na nie spada, jednak zaznaczamy, że po burzy zawsze wychodzi słońce. Oznacza to, że po kryzysie ceny znacznie wzrosną i zakupioną nieruchomości będzie można sprzedać z dużym zyskiem. 

Obecnie możemy zaobserwować rosnącą inflację, która osłabia naszą złotówkę. Dlatego zamiast przetrzymywać pieniądze na koncie w banku, lepiej jest zainwestować ją w nieruchomości, które z czasem zyskają na wartości, a w najgorszym możliwym scenariuszu, na pewno nie stracą. 

JAK WYGLĄDA PROCES ZAKUPU NIERUCHOMOŚCI W BUŁGARII?

  1. Kupno nieruchomości w Bułgarii:

Nie ma jednego idealnego sposobu sprawdzenia nieruchomości przed zakupem. Jest ich wiele. My chcemy przedstawić Ci dwie najbezpieczniejsze opcje:

  • Najczęściej wybieraną opcją zakupu jest samodzielne obejrzenie wybranej nieruchomości po wcześniejszym umówieniu się na oględziny. Niweluje to do zera wszelkie możliwe rozczarowania.
  • Drugim popularnym sposobem dla ceniących swój prywatny czas jest zwiedzenie nieruchomości online za pomocą pośrednika, który za ciebie sprawdzi nieruchomość przed zakupem. O tym sposobie możesz dowiedzieć się więcej kontaktując się indywidualnie z naszym partnerem: Damianem lub Nurshee.

Pamiętaj, każdy zakupiony apartament w Bułgarii posiada swoją księgę wieczystą i akt notarialny.

2. Potrzebne dokumenty:

  • Do zakupu nieruchomości potrzebny jest akt notarialny przeniesienia własności, który jest sporządzany i podpisywany w kraju, na terenie którego znajduje się kupowana nieruchomość.
  • Aby zostać właścicielem nieruchomości w Bułgarii, wystarczy posiadać konto w bułgarskim banku i okazać paszport. Prawo zezwala na zakup nieruchomości przez obcokrajowców, jednak transakcje prowadzone są wyłącznie w EURO. 

Koszty przed zakupem nieruchomości

kupno nieruchomości w Bułgarii

Z każdym rokiem zainteresowanie branżą IT wzrasta. Programiści i informatycy coraz częściej decydują się na prowadzenie Powracamy do wcześniejszego pytania:

Jakich realnych kosztów można się spodziewać przy kupnie nieruchomości w Bułgarii?

Oto odpowiedź na pytanie:

  • Podatek od nieruchomości wynosi od 2% do 4% wartości nieruchomości.
  • W Bułgarii notariusze zawierają transakcje wyłącznie z lokalnymi obiektami, ograniczonymi granicami gminy. Dlatego by oszczędzić w tej kwestii należałoby sprawdzić różne opcje, ponieważ koszt usług zależy od lokalizacji notariusza. Opłata za usługi notarialne zwykle waha się pomiędzy 350-600 €.
  • Podatek od czynności cywilnoprawnych (tzw. PCC) w wysokości od 3% do 5% również w zależności od urzędu gminy. Obliczany jest przez notariusza na podstawie wartości z treści wyceny dla celów podatkowych bądź też na podstawie wartości nieruchomości znajdującej się w treści aktu notarialnego.

Koszty po zakupie nieruchomości

Koszty, zakup nieruchomości

Na koniec trzeba liczyć się z kosztem opłaty rocznej wynoszącej 0,15% – 0,20% wartości podatku mieszkania. Podatek jednak jest zwykle 40-50% niższy od rzeczywistej wartości podanej na umowie sprzedaży.  

Najistotniejsze jest jednak to, że kupujący jest zwolniony z comiesięcznych opłat z tytułu czynszu

Dla pewności – TAK – w Bułgarii nie ma opłat czynszowych. 

Opłaty za utrzymanie nieruchomości

Utrzymanie nieruchomości, Bułgaria, zakup mieszkania w Bułgarii, kupno nieruchomości w Bułgarii

Pomimo braku opłat czynszowych, trzeba jednak liczyć się z innymi kosztami utrzymania nieruchomości. 

Nabywca ponosi koszty utrzymania takie jak:

  • Roczny podatek od nieruchomości wynoszący 0,15% wartości podatku mieszkania, o którym mowa w pkt. 4 artykułu. 
  • Opłata miesięczna za usługi komunalne (energia elektryczna i woda). Obecnie koszt energii elektrycznej wynosi 0,1 euro za kWh, woda – 1 euro za 1 m3. W zależności od regionu Bułgarii taryfy opłat za energię elektryczną podlegają niewielkim zmianom. 
  • Opłata za eksploatację i utrzymanie budynku.
  • Wywóz śmieci wynoszący ok. 0,2% wartości podatku od nieruchomości.

Ubezpieczenie nieruchomości

Ubezpieczenie nieruchomości, Bułgaria

Ubezpieczenie nowo zakupionej nieruchomości bywa bardzo istotne zarówno podczas nieobecności właściciela, jak i w czasie jej użytkowania. Bywa, że niektóre firmy wymagają obowiązkowego ubezpieczenia, aby mieć pewność pokrycia kosztów w przypadku awarii i nieprzewidzianych zdarzeń. Warto jednak wiedzieć, że koszt takiego ubezpieczenia jest niezwykle niski, a chroni właściciela w wielu sytuacjach. 

Przykładowo, dla mieszkania do 100m² składka wynosi jedynie 50-70 euro rocznie. Dlatego warto zastanowić się, czy poczucie bezpieczeństwa nie jest warte tej ceny. 

Wyjazd do Bułgarii

Podróż do Bułgarii, mapa Bułgarii

Przez sytuacje pandemiczną zasady wyjazdu do Bułgarii mogą się zmienić w każdym momencie. Powoduje to, że niezależnie od zasad nie jest to tak proste jak było przed pandemią. Dlatego przed wyjazdem warto zaznajomić się z obecnie panującymi warunkami na stronie: www.gov.pl

Restrykcje aktualne na dzień dzisiejszy:

  • Aby przekroczyć granicę Bułgarii, trzeba mieć aktualny, negatywny wynik testu PCR lub testu antygenowego na koronawirusa.
  • Ozdrowieńcy do 6 miesięcy od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu są zwolnieni z obowiązku wykonywania badań.
  • Osoby zaszczepione również zwolnione są z wykonywania badań o ile przyjęli dwie dawki szczepionki, oraz gdy minęło co najmniej 14 dni od otrzymania ostatniej dawki.  

Warunki pogodowe w Bułgarii

Plaża, parasol, Bułgaria plaża

Jak obiecaliśmy, słowa dotrzymujemy. Przybliżymy ci teraz niezwykle ważny temat, dotyczący pogody panującej w tym niezwykłym kraju. Warunki pogodowe w Bułgarii pozwalają cieszyć się atrakcjami w ciągu całego roku. Dzięki kontynentalnemu klimatowi lato jest ciepłe i słoneczne, natomiast zimy śnieżne i mroźne. 

  • Latem temperatura zwykle przekracza 30°C. Od maja do końca września trwa sezon, co daje ok. 150 dni słonecznych w ciągu całego roku. Jest to idealny czas na plażowanie i zwiedzanie. 
  • Zimą temperatura zwykle utrzymuje się poniżej zera przez okres kilku tygodni, głównie w grudniu i w styczniu. Temperatura wtedy sięga nawet -10°/-15°C. Można się wtedy w pełni cieszyć sportami zimowymi. 
  • Opady atmosferyczne są niewielkie (ok. 500mm rocznie) przy czym głównie pojawiają się w obszarach górskich na północnym i południowym zachodzie. Im bliżej wybrzeża tym mniej opadów możemy się spodziewać.  
  • W Morzu Czarnym temperatura wody waha się między 24°C w sierpniu, a 9°C w okresie od stycznia do marca. Najlepszy czas dla kąpieli w morzu to okres pomiędzy czerwcem a wrześniem, wtedy temperatura wody wynosi powyżej 21°C.

Podsumowanie – Kupno nieruchomości w Bułgarii

Jednogłośnie można stwierdzić, że Bułgaria jest idealnym kierunkiem dla osób planujących inwestować w swoją przyszłość. Dzięki różnorodności terenu i wspaniałemu klimatowi jest to miejsce zarówno dla zwolenników upałów i wypoczynku na plażach, jak i dla tych którzy kochają sporty zimowe i aktywny tryb życia. Na chwile obecną ceny nieruchomości są niezwykle atrakcyjne, a koszty utrzymania są jednymi z najniższych w Unii Europejskiej. Zaznaczamy jednak, że w najbliższym czasie wszystko może się zmienić. Koniec pandemii może oznaczać wzrost cen nieruchomości. 

Dlatego jeśli zastanawiałeś się czy warto inwestować teraz w nieruchomości w Bułgarii, po przeczytaniu tego artykułu możesz już sam odpowiedzieć sobie na to pytanie. 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, są one przechowywane na Twoim urządzeniu i umożliwiają poprawne funkcjonowanie witryny. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookies na Twoim urządzeniu.