Jaka jest rola pośrednika w obrocie nieruchomościami?

Jaka jest rola pośrednika w obrocie nieruchomościami?

Rola pośrednika, czyli eksperta polega na pracy na rzecz swoich klientów. Pośrednik zobowiązuje się wykonywać swoje obowiązki tak, by każdy jego krok był motywowany dobrem klienta. Jego wsparcie ma pomóc przejść przez szereg procesów, które mogą towarzyszyć sprzedaży i przy zakupie nieruchomości, w tym weryfikacje formalną, przygotowanie oferty i kilka innych czynności towarzyszących. Te wszystkie działania mają prowadzić do finalizacji transakcji. Dobra znajomość rynku pozwala na przygotowanie odpowiednich propozycji w oparciu o zamierzone cele i możliwości finansowe klienta

Zalety korzystania z usług doradcy rynku nieruchomości i rola pośrednika

Jak zapewne wiesz, siedem to szczęśliwa liczba. Dlatego nie bez powodu przedstawimy Ci 7 zalet, które dopełnią Twoją wiedzę w zakresie usług doradcy nieruchomości. 

1. Doradca nieruchomości znajdzie, w oparciu o Twoje oczekiwania, odpowiedno dopasowane oferty kupna lub najmu mieszkania. 

2. Doradca nieruchomości zapewni Ci dostęp do wielu informacji na temat wybranych nieruchomości. Pozyska odpowiednie dane, które pozwolą podjąć Ci właściwą decyzję. Przekaże wszelkie informacje na temat wybranych ofert zarówno w języku polskim jak i w innych językach.

3. Doradca nieruchomości sprawdzi za Ciebie stan techniczny, prawny oraz zagospodarowania przestrzennego.

4. Doradca nieruchomości pomoże przy negocjacjach ceny kupna lub wynajmu nieruchomości.

5. Doradca nieruchomości pomoże przygotować wszelkie dokumentacje oraz wytłumaczy i wesprze w sytuacji wymagającej zaangażowania samego klienta

6. Doradca klienta profesjonalnie i bezpiecznie przeprowadzi przez cały proces zakupu/najmu mieszkania. 

7. Doradca nieruchomości ma zawsze plan na plan, dzięki czemu w każdej sytuacji potrafi przygotować odpowiednią strategię by sprostać Twoim oczekiwaniom. 

Kupowanie nieruchomości na własną rękę może być dobre jedynie wtedy, gdy dobrze się na tym znasz.

A może jednak na własną rękę?

To pytanie zadaje sobie znaczna większość osób zanim zdecyduje się na inne rozwiązanie lub pozostanie przy tym założeniu.

Decydując się na zakup nieruchomości bez pośredników głównym źródłem, na którym będziemy się opierać będzie internet. Najczęściej jednak mieszkania, które sprzedawane są bezpośrednio bywają niepewne i mogą posiadać szereg nieudogodnień, o których większość może nie zdawać sprawy. By móc zdecydować się na bezpośredni zakup i być pewnym, że nie przepłaciło się za nieruchomość, trzeba na bieżąco obserwować ceny rynkowe nieruchomości. Wszystko to dlatego, że na ostateczną cenę nie wpływa jedynie lokalizacja i metraż, ale i wiele innych czynników. By jednak wiedzieć, jak odpowiednio przeprowadzić negocjacje, należałoby mieć dużą wiedzę na temat aktualnych zmian na rynku nieruchomości. 

Zatem drugie pytanie brzmi, a może jednak z pomocą pośrednika? Podpowiemy, kiedy warto zdecydować się na zakup mieszkania od pośrednika, gdy: 

  • wiedza na temat nieruchomości jest niemalże znikoma.
  • nie wiesz, jak poradzić sobie z wszelką dokumentacją i znalezieniem odpowiedniej nieruchomości odpowiadającej twoim oczekiwaniom. 
  • nie znasz języka i potrzebujesz wsparcia w zakupie.
  • próbujesz zwyczajnie zgadywać jaka powinna być cena nieruchomości i do kiedy możesz przeprowadzać negocjacje by móc cieszyć się dobrze przeprowadzoną transakcją. 
  • nie potrafisz ocenić obiektywnie stanu technicznego nieruchomości, a co za tym idzie nie wiesz, czy nieruchomość jest warta swojej ceny. 
Rola pośrednika w obrocie nieruchomościami
Bezpieczeństwo to podstawa.

Podsumowanie – rola pośrednika – bezpiecznie, czy tanio?

Nie raz pewnie spotkałeś się z informacjami, że lepiej kupować lub wynajmować nieruchomości bezpośrednio, ponieważ jest to tańsza opcja. 

Podpowiemy: i tak, i nie. Dlaczego? 

Wszystko zależy od osoby, która zdecyduje się na taki rodzaj transakcji. Jeśli znasz dobrze rynek, potrafisz ocenić stan techniczny budynku czy mieszkania, to świetnie, nie ma problemu byś zakupił nieruchomość bezpośrednio lub wynajął mieszkanie bez obaw!

Problem pojawia się, gdy brakuje wiedzy w tym zakresie, ponieważ zakup taki wymaga znajomości rynku oraz obiektywnej oceny wybranej nieruchomości. Przy wynajmie warto mieć dobre rozeznanie rynku i lokalnie panujących warunków. W przypadku chęci znalezienia swoich idealnych czterech kątów, gdy zależy Ci na pewności co do nieruchomości, którą chcesz zakupić lub wynająć, bezpieczniej zdecydować się na zakup przez biuro nieruchomości, ponieważ zakup mieszkania bez pośrednika wiąże się z ryzykiem, że taki lokal kryje wiele niespodzianek. Dlatego w przypadku braku znajomości rynku i nieotrzymania pełnej dokumentacji, może okazać się, że niesprzyjających aspektów będzie tak dużo, że przyszłe życie w nowym miejscu nie będzie spełnieniem marzeń. 

Zatem jeśli nie posiadasz wiedzy i umiejętności dobrej oceny, nie znasz się na wnętrzach, nie posługujesz się dobrze danym językiem lub boisz się, że coś przeoczysz, warto pomyśleć o współpracy z pośrednikiem, który przedstawi Ci odpowiednie dla Ciebie mieszkania, sprawdzone pod każdym kątem z tzw. „czystą kartą” i bez zadłużeń.

Najlepsi pośrednicy nieruchomości posiadają dostęp do inspektorów budowlanych, prawników, doradców kredytowych, a nawet ekip remontowych. Specjaliści rynku nieruchomości posiadają także możliwość oceny zdolności kredytowej na bierząco, jak i w najbliższej przyszłości. Wszystko zależy od celu i oczekiwań klienta.  

Współpracuj tylko z najlepszymi specjalistami

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, są one przechowywane na Twoim urządzeniu i umożliwiają poprawne funkcjonowanie witryny. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookies na Twoim urządzeniu.